דר' זיו דיקמן

מרכז וטרינרי קריות

קדחת קרציות

קדחת קרציות (ehrlichia canis), היא אחת המחלות היותר שכיחות בתקופת הקיץ, וזאת עקב יציאת הקרציות אחרי החורף. קדחת קרציות היא מחלה הנגרמת על ידי טפיל דם הקרוי "ארליכיה קאניס" הנמצא בדמם של כלבים נגועים.

ההדבקה במחלה נגרמת כתוצאה מעקיצת קרצייה אשר נושאת את הטפיל. כאשר קרצייה מוצצת דם מכלב אשר נושא את המחלה, טפיל הדם יעבור לגופה וישמר שם עד שתעבור למצוץ דם מכלב אחר והיא תעביר לו את הטפיל.

 

המשך קריאה: קדחת קרציות

תולעת הפארק

תולעת הפארק

לפני מספר שנים נתגלה בפארק הלאומי שברמת גן טפיל הנקרא ''תולעת הפארק''  או בשמה המדעי spirocerca lupi לאחרונה נתגלו גם באזורנו מספר כלבים הנגועים בטפיל. תולעת זו עלולה לגרום למוות בייסורים קשים, ולעתים למוות פתאומי ללא סמנים מוקדמים. 

 

המשך קריאה: תולעת הפארק

מכת חום

מכת חום

הגיע הקיץ ועמו השרב המוכר. רובנו מעדיפים לשבת בבית עם המזגן ולהמעיט ביציאות. ועם זאת בקיץ מגיע מספר לא מבוטל של כלבים עם מכת חום. מכת חום היא מצב שבו הכלב מעלה את טמפרטורת גופו, בצורה לא רצונית, לטמפרטורה שנעה בין 41 ל-43  מעלות (חום גוף נורמאלי של כלב מגיע עד 39.2-39.5 מעלות). הכלב, בניגוד אלינו, מקרר את גופו רק בעזרת לשונו. במקרה שהכלב רוצה לקרר את עצמו הוא מוציא את לשונו החוצה ונושם דרך פיו במהירות, פעולה זו נקראת להלחית. כאשר אנו יוצאים לטיולים ארוכים בטבע עם כלב שאינו בכושר המתאים או שמזג האוויר שרבי במיוחד, הכלב עלול להגיע למצב שבו לא יצליח לקרר את גופו מספיק מהר ועם זאת יגיע למכת חום.

 

המשך קריאה: מכת חום

הכלב הקשיש

הכלב הקשיש

הכלב שלכם מלווה אתכם כבר שנים רבות, הטיפול הטוב שלכם בבית יחד עם הרפואה הווטרינרית האיכותית של היום מאפשרים לו להגיע לגיל זקנה, חשוב שנאפשר לו גם להזדקן בכבוד. כיום, יותר מבעבר, רואים מחלות האופייניות לכלבים זקנים בזכות הגיעם לגיל מופלג. 

זקנה היא לא מחלה, אך קיימות מספר בעיות ומחלות האופייניות לה – אם הבחנתם בחולשה, ירידה בתיאבון, ירידה בפעילות, פגמים בעור או בעיות מפרקים – הכלב שלכם לא חייב לחיות עם הכאב. אבחון מוקדם וטיפול בזמן יכול למנוע סבל מיותר לחיית המחמד, ומכאן החשיבות בבדיקות מקיפות בכלבים מבוגרים.

 

המשך קריאה: הכלב הקשיש

מה ידוע לך על השיניים של חיית המחמד שלך?

מה ידוע לך על השיניים של חיית המחמד שלך?

טיפול נכון בשיני הכלב /חתול ימנע מחלות חניכיים, הצטברות אבנית על השיניים וכן מחלות נוספות היכולות להיגרם בחלל הפה. בבדיקה השגרתית של חייתך בכל ביקור במרפאתנו מבוצעת בדיקה מקיפה של חלל הפה וינתנו לך הסברים הנחוצים לשמור ולמנוע מחלות פה ושיניים.

 

המשך קריאה: מה ידוע לך על השיניים של חיית המחמד שלך?

עיקור כלבה

עיקור כלבה הוא תהליך רפואי הנחוץ לבריאותה של כלבתכם, תהליך זה מומלץ על ידי הרופאים הוטרינרים והמשרד להגנת הסביבה. מומלץ לעקר כלבה עם הגיעה לגיל 6 חודשים, לפני הייחום הראשון. עיקור כלבה לפני הייחום הראשון מוריד באופן משמעותי את הסיכוי לחלות בדלקות רחם וגידולים סרטניים בעטינים. 

 

המשך קריאה: עיקור כלבה

התוכנית לכלבים וחתולים בגיל הזהב

התוכנית לכלבים וחתולים בגיל הזהב

איכות החיים ואורכם מושפעים ישירות מטיפול תומך נכון בגיל המבוגר. ככל שהמזון והטיפול הרפואי בחיות המחמד מתקדם כך גם הגיל אליו מגיעים החיות גדל. זיהוי הצרכים הספציפים  הקשורים לגיל הוא צורך בסיסי בכדי לגרום לבע"ח המבוגר לחיות יותר באיכות חיים גבוהה, ובכך לגרום לנו הבעלים ליהנות מהם.

 

המשך קריאה: התוכנית לכלבים וחתולים בגיל הזהב

טיפול בכלבה הממליטה

 • להקפיד להוציא אותה מדי פעם החוצה לעשיית צרכים אחרת היא לא תזוז מהגורים 
 • להעניק סביבה שקטה ורגועה ולא להזמין את כל השכונה לצפות בהצגה. פרטיות ושקט חשובים לכלבה 
 • לדאוג למים ומזון עשיר רצוי פורינה פרו פלאן פאפי. 
 • לשים לב להפרשות יתכנו הפרשות עד 3 שבועות מההמלטה עקב ניוון אתרי ההצמדות של השליה העוברית לשליה האימהית, ההפרשות בגוון אדום כהה. 
 • חוסר תיאבון או אפטיה עלולים להעיד על דלקת רחם או עצירת שליה. 
 • מומלץ לבצע סריקת אולטראסאונד לאחר ההמלטה על מנת לוודא שאין עוד גור/ים תקוע/ים. 
 • את הפטמות לנקות במים וסבון אחת ליום על מנת למנוע מזיהומים.

המשך קריאה: טיפול בכלבה הממליטה

למה עליי לחסן את הכלב שלי ?

חיסון נגד כלבת
כלבת הינה מחלה קטלנית העלולה לפגוע ביונקים בכללם האדם,הכלב והחתול. מקור ההדבקה הוא לרוב שועלים הנגועים בנגיף. חיסון זה מחויב עפ"י חוק וכיום הוא ניתן בצמוד לתשלום עבור רישיון להחזקת כלב של הרשות המקומית. מתחילת שנת 2005 גם התווספה לחובת החיסון, חובת סימון בשבב אלקטרוני, המתבצעת פעם אחת לכל כלב.

 

המשך קריאה: למה עליי לחסן את הכלב שלי ?

מדוע עלי לחסן את החתלתול שלי?

מדוע עלי לחסן את החתלתול שלי?

החיסונים נועדו להגן על החתול ממחלות מידבקות נפוצות, המסכנות את בריאותם וחייהם. החיסונים גורמים לגוף החיה לייצר נוגדנים, שיגנו עליהם מהמחלות. חתולים חשופים יומיום לסכנת הידבקות במחלות קשות שונות העוברות בניהם באמצעות מגע ישיר (הרחה, ליקוק, מריבה וכדו') או מגע עקיף עם חפצים ומקומות שונים, שהזדהמו בגורמי המחלה (למשל סוליית הנעל).

 

המשך קריאה: מדוע עלי לחסן את החתלתול שלי?

טיפול בגורים

טיפול בגורים

 

 • מנורת חימום עובדת כל הזמן בגובה של 70- 80 ס"מ מעל ארגז ההמלטה.
 • ניתן לשים מדחום בארגז הטמפרטורה צריכה להיות 28-32 מעלות.
 • אם לגורים חם מדי הם מתפזרים אם קר מדי הם מצטופפים בגוש.
 • יש לשקול כל גור ולרשום כל יום. אנו מצפים לעליה של 10-30 גר' ביום תלוי בגזע. גור שלא עולה או אף יורד צריך מייד לקבל טיפול שכולל בדיקה ושימוש בתחליף חלב .

  המשך קריאה: טיפול בגורים

גור חדש

גור חדש

באיזה גיל אפשר לאמץ גור?
הגיל המומלץ הוא לא פחות מ-6 שבועות, מכיוון שלפני כן הגור עדיין יונק חלב מאמו. גיל הגמילה מחלב הוא בדרך כלל בין 4 ל 6 שבועות. בשלב זה הם מתחילים לשחק ולהכיר את האוכל היבש, ולכן גור בגיל 6 שבועות כבר אמור לאכול מזון לכלבים.

 

המשך קריאה: גור חדש

הטפילים: פרעושים, קרציות, תולעים

מדוע יש להגן הכלב והחתול מפני הטפילים?

הטפילים החיצוניים (פרעושים וקרציות) והפנימיים (תולעים) פוגעים בבריאות הכלב והחתול, גורמים להם סבל ואי-נוחות ואף מסכנים את חייהם. בנוסף, עלולים הטפילים להעביר לחיות מחלות מסוכנות. כלבים וחתולים נדבקים בקלות בטפילים השונים, באמצעות מגע ביניהם, או בעת הימצאותם במקומות הנגועים בטפילים.

 

המשך קריאה: הטפילים: פרעושים, קרציות, תולעים

המלטה

המלטה

מתי נדע שמתחילה ההמלטה ?

 

 • סימני ההמלטה הם ירידה בחום גוף במעלה שלמה (מ-38.5 ל-37.5) מומלץ למדוד בבוקר. להחדיר עמוק את המדחום ולהצמיד לדופן הרקטום. 

 • הכלבה מראה סימני אי שקט ועצבנות. 
 • ירידה בתיאבון. 
 • ירידה ריר מהבושת.
 • טפטוף חלב מהפטמות.
 • חפירה במקום וסידור חפצים בקן.
 • רעידות וליקוק הבושת לעיתים תכופות.
 • השתנה תכופה.
 • הכלבה פולטת נוזלים מהבושת.

המשך קריאה: המלטה